Rozzlobený bílý muž


Demonstrace na podporu Srbů v Kosovu
18/02/2011, 14:52
Filed under: Společnost | Štítky: , , , , ,

Dne 17. února 2011 od 16:00 se v Praze na Václavském náměstí  uskutečnila demonstrace proti jednostranně vyhlášené nezávislosti tzv. Republiky Kosovo a jejímu uznání Českou republikou a dalšími zeměmi. Vyhlášením nezávislosti prozatímními institucemi samosprávy Kosova došlo k porušení stále platné rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 z roku 1999, která stvrzuje územní celistvost Srbska v souladu s Helsinským závěrečným aktem (1975).

Demonstraci pořádalo o.s. Přátelé Srbů na Kosovu a účastnilo se jí zhruba stovka lidí, což je zase o něco méně než loni a o dost méně než předloni. Možná to signalizuje opadající zájem o tuto problematiku, ale možná že je problém někde jinde. Start byl stanoven na 4. hodinu odpolední. Ve všední den v Praze to nepovažuji za úplně šťastný nápad, protože i kdyby se chtěl někdo zůčastnit, brzký začátek akce mu to znemožňuje, jelikož ve čtyři hodiny jsou všichni kromě úředníků a fízlů v práci. Sám jsem dorazil téměř půl hodiny po začátku. Nehledě na to, v ČR žije podle oficiálních odhadů vlády něco kolem 10 000 Srbů, přitom v hlavním městě žijí 4000 z nich. I kdyby jich přišlo demonstraci, která se týká především jich samotných, jejich krajanů a jejich země dorazil každý desátý, rázem by se obecenstvo rozrostlo na 500 lidí. Ne že by tam chyběli úplně. Byli tam Srbové a Čechosrbové, ale bylo jich tam zhruba 20.

Co se týká samotného programu, s projevy vystoupili členové pořádajícího o.s. poslanec J. Foldyna, režisér Václav Dvořák,  anti-NWO anktivista Solis a další hosté jako Srbská poslankyně Marina Raguš nebo student medicíny a rodák z Kosovské Mitrovici Zoran Leševič. Proslovy byly stručné a krátké, možná až příliš a dozvěděli jsme se tam, co jsme všichni už věděli. Že to na Kosovu je všechno posraným nahoře a pro Srby tam žijící je to zdaleka nejhorší. K vidění byly Srbské a České vlajky a tradiční několikametrový banner „Kosovo je Srbsko.“ Nechyběly ani vtipné transparenty jako ten na prostěradle, kde bylo zavzpomínáno na spojence západu, teroristu a řezníka, toho času Kosovského premiéra: „na prodej: játra, ledviny, plíce, srdce… kontakt: Hashim Thaci.“ Stručné a většinou čtené proslovy se rychle odbydou a celá demonstrace končí za 45 minut čistého času. Čekal jsem trochu víc.

Demonstraci orámovala nějaká ta reprodukovaná Srbská folklórní muzika a nakonec byli účastníci shromáždění vyzváni k podpoře březnové akce před Srbskou ambasádou jako připomenutí nechvalně známého humanitárního bombardování, od kterého uplyne letos 12 let. Bylo také zmíněno, jakými způsoby lze Srbům na Kosovu pomoci (adopce na dálku, poslání materiální nebo finanční pomoci). Stále také běží veřejná sbírka o.s. Přátelé Srbů na Kosovu, kde můžete poslat příspěvky na č.ú. 335353/5500. Bohužel, jak se můžeme dočíst na stránkách o.s. „Účelem sbírky je pomoc příslušníkům srbské a ostatních národnostních menšin na území Kosova a Metochie.“ Těmi „ostatními“ menšinami má o.s. na mysli především cikánskou menšinu zde žíjící. Skutečnost, že by mé peníze místo pomoci lidem Slovanského původu na kterých byla napáchána hluboká křivda skončily v cikánském slumu mezi cikány, které beztak od Albánců ani nerozeznám, je poněkud demotivující.

Možností je buď pomoc mířit konkrétně na nějakou Srbskou rodinu, poslat finanční nebo materiální pomoc do Kosovo přímo (to ale půjde těžko, pokud tam někoho přímo neznáte) nebo využít jiného zprostředkovatele pomoci. Na internetu je možné najít mnoho dalších organizací, které zprostředkovávají pomoc Srbům na Kosovu, např. francouzké http://www.solidarite-kosovo.org/fr/

Stejného dne jako v Praze se uskutečnila i spontánní demonstrace na podporu Srbů v Brně. K vidění byl velký poloprůsvitný, ručně malovaný transparent, pyro a přes dvě desítky aktivistů.


Napsat komentář so far
Napsat komentářZanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s%d bloggers like this: