Rozzlobený bílý muž


Calcio storico: 500 let stará tradice z Toskánska
21/03/2010, 01:39
Filed under: Fotbal, Ostatní, Společnost

Že se ve středověku příliš sportu neholdovalo? Kdeže, dokonce se vymýšleli atraktivní kolektivní hry. Jakýsi historický fotbal kombinovaný s ragby, boxem a ultimátním zápasem vymyslelo pár chytrých hlav ve Florencii.

Takový americký fotbal, kdy do sebe naráží hromady vycpaných černochů, kterým přihrává jediný běloch v týmu (quaterback) se někomu zdá tvrdý a brutální. Ve srovnání s Calcio storico, neboli historickým fotbalem je to hra pro přihřáté metrosexuální hovádka. Historický fotbal je v pravě 100% italskou, respektive toskánskou lokální záležitostí. Jeho pravidla byla poprvé sepsána v šestnáctém století ve Florencii a na chuť mu přišla nejen městská mládež a chudina, ale i bohatí šlechtici a vládnoucí vrstvy.

Princip je jednoduchý: proti sobě stojí dva týmy (v historických kostýmech a do půl těla) o 27 hráčích na obou stranách. Cílem hry je dát branku – donést/vhodit/kopnout míč do určeného místa na konci soupeřovi půle. Důležité je, že se o míč může bojovat. A to tak, že tvrdě. Mohlo by se zdát, že zcela bez pravidel, ale nenechte se mýlit. Je tu celkem osm rozhodčích, z toho šest čárových, jeden hlavní a jeden v poli. Rozhodčí občas hráče polévají vodou, což je při té výhni občas zapotřebí, jinak se snaží do průběhu zápasu zasahovat co nejméně. Je dovoleno používat ruce i nohy.

Mlátit soupeře lze libovolně: pěstmi, loktem, chvaty, kolenem, k vidění jsou i kopy do hlavy. V praxi to vypadá tak, že se polovina týmu stará o míč a ta druhá mlátí soupeře.

Historická kopaná patří do rodiny tzv. nezávislých kolektivních her. Nezaznamenal za dlouhá léta bouřlivý vývoj jako jiné „moderní“ sporty. Je to dáno tím, že v polovině 17. století upadl v zapomnění a byl znovuobjeven až ve 30. letech 20. století. Vzkříšení zápasů calcio storico byla zapříčiněna hledáním čehosi výlučně italského a potřebou navázat na staré tradice v době národního uvědomění pod taktovkou fašistů.

V současnosti se s touto hrou můžeme setkat pouze několikrát do roka u příležitosti městských slavností, kdy každý 3. týden v červnu se na Piazza Santa Croce koná turnaj čtyř týmů (každý dle barvy reprezentuje určitou část města).

Historická kopaná je hrou tvrdých chlapíků, jak je vidět ve videu:

Calcio storico Fiorentino na wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Calcio_Fiorentino

reportáž z ČRo: http://www.rozhlas.cz/svet/portal/_zprava/186610


komentáře 2 so far
Napsat komentář

Mají pěkné kalhoty 🙂 Závěrečná akce z druhého videa je hodně vychytaná…

komentář od Manhunt

Trošku chaos, ale vedle takové Koridy je to férová záležitost. Kvůli míře násilí nehrozí, že by se to tak profláklo a zpopularizovalo (zkomercializovalo) jako třeba fotbal. Tak mě napadá, že podobnou hru jsme hráli jako malí za barákem na sněhu. Akorát jsme to maskovali „hokejem“.

komentář od Skot147
Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s%d bloggers like this: