Rozzlobený bílý muž


George C. Wallace: poslední ze zastánců segregace

Že toho chlápka neznáte? Ani se nedivím. Sám jsem ho objevil až díky jednomu filmu. George Wallace byl 45. guvernérem Alabamy (1963-1967, 71-79 ) který tvrdě vystupoval proti rozhodnutí Kongresu o zrušení rasové segregace.

Asi si všichni pamatujete tu scénu z filmu Forrest Gump: Mladý Forrest jako fotbalová hvězda nastupuje na universitu v Alabamě a před školou je riot. Všude policie a ve dveřích stojí menší muž v obleku a hrozně se rozčiluje, zatímco před bránami university stojí dva černoši a dostávají záhul od okolo stojícího davu. Gump poté podává jednomu z těch černochů upadlé péro a nechápe co se děje.

Dělo se to, že guvernér tradiční jižanské země bránil vlastním tělem vstupu černochů na alabamskou akademickou půdu, čímž tak demonstroval svůj názor na sérii tzv. desegregačních zákonů, které začaly platit po celých státech od roku 1963. Místo nenávistného davu bělochů tam stáli novináři a nikomu se nic nestalo.

George Wallace brání alabamskou universitu před černými študáky

No vlastně stalo. Guvernér George Wallace byl vyhodnocen vládou jako obránce tradičních amerických hodnot a tudíž jako nežádoucí osoba. Médii byl vláčen jako rasista (což nepochybně byl, avšak jeho přímý, rozhodný a nepokrytecký přístup mu slouží ke cti) a vůbec porůznu špiněn a očerňován.

O tři roky později mu bylo zabráněno ve znovuzvolení guvernérem (hádejte kým). Jím uvolněnou pozici však pro sebe získala jeho manželka s velmi podobnými názory a s tím ti o niž se nesmí mluvit příliš nepočítali. Po neúspěšné prezidentské kandidatuře se na místo guvernéra vrátil v letech 1971 až 1979. Roku 1972 byl při kampani s cílem získat prezidentskou nominaci za demokratickou (!) stranu postřelen a ochrnul. Že za své politicky nekorektní názory musí Wallace zaplatit, to tušil určitě i on, jenže tohle jeho nepřátelům nevyšlo na sto procent a tak se nejvyšším představitelem Alabamy stal ještě v roce 1983, kdy měl tento někdejší zastánce segregace dokonce podporu velké části černošského obyvatelstva.

Hodně se toho nejen v USA od doby George Wallace změnilo. Ani rok potom, co posílal ke všem čertům alabamské pyskaté  „takyvysokoškoláky“ dostávali jejich bratři, díky zavedeným afirmativním programům, po celé zemi tučná stipendia o kterých si jejich bílí kolegové mohli nechat jen zdát, ať už byli sebechytřejší a ze sebenuznějších poměrů. Podobným stylem se pokračovalo dalších 30 let. Pak se trochu polevilo, aby se po konci Ronalda Reagana v Bílém domě mohla kola pozitivní diskriminace rozjet opět naplno, tentokrát s nevídanou silou a rychlostí.

Hodně teoretická otázka: Co by se stalo, kdyby rasová segregace nebyla počátkem šedesátých let zrušena? Opravdu by o tolik Amerika přišla? Možná o pár chytrých černochů. Určitě o dost hudebníků nebo sportovců, kteří by se hůře prosazovali. Ale není to trochu zanedbatelná prémie, vzhledem k tomu jaká byla cena zrovnoprávnění a zvýhodňování černochů? Ghetta, kriminalita, mrtvé zóny ve městech, války gangů, drogy, vysoké daně, těžko vyčíslitelné ekonomické škody, rozvrácení bílých rodin… Fakt to stálo za to lidskoprávní pozlátko?

Také díky přirozené rasové segregaci si Spojené státy vybudovaly od konce první světové války postavení mocnosti číslo 1. A stejně tak díky zrušení segregace a nastavení pošahaných protispolečenských pravidel ad absurdum se z této pozice zase uklidily na smetiště dějin.

"Ukaž mi jaks to dělal s těma nohama ještě jednou a pomalu" 🙂


1 komentář so far
Napsat komentář

Promiňte, že jsem zkazil oslavu Černým panterům 😀
Jinak si ten chlápek zaslouží respekt. Na jihu byli vždycky skuteční chlapi a ne multi-kulti sračky.

komentář od Eizo
Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s%d bloggers like this: