Rozzlobený bílý muž


Anno 1992: Federální liga

Mnozí ze svobodomyslných bílých mužů nostalgicky vzpomínají se slzou v oku na devadesátá léta, především jejich první polovinu. Bylo to krátké období – jak se později ukázalo – neoddiskutovatelně největšího rozmachu občanských svobod a práv.

Výrazy jako Evropská unie, politická korektnost, multikulturalismus, environmentalismus, globální oteplování nebo queer jste museli hledat ve slovníku. Byla to doba, kdy se lámal chleba. Doba, kdy jste se mohl během pár okamžiků stát „králem“ nebo se naopak propadnout do horoucích pekel.

Doba, kdy se na počkání neslibovaly jistoty a prosperita a nikdo kvůli tomu nebrečel.  Doba, kdy to žilo nejen ve všech hospodách, klubech nebo kolejích, ale i ve světě „ostrého“ kapitalismu. Všeobecně platily především zákony džungle. Nekonečný střet nejrůznějších světonázorů. Všichni jsme měli své sny. Co z toho zbylo? Jen stín a prach. Jen stín a prach.

Podobně tomu bylo i s fotbalem, jak někdo říká – obrazem společnosti. Jít na fotbal nebylo jako jít do cirkusu nebo do kina. Sterilní, nebo vyumělkovaná atmosféra? Fanoušci jen jako čísla na turniketech? Hypermoderní arény? Moderní fotbalová show? Policejní buzerace, omezování svobody projevu? Zákazy pyrotechniky? Kdepak.

Hrála se federální liga a výjezd do Bratislavy na Slovan nebo Inter se rovnal zápasu evropských pohárů. Vlastně ne, tohle bylo lepší. Průměrné návštěvy kolem 6000 diváků (nyní 4352). Československá, později česká liga byla hodnocena jako 12. nejlepší na světě. (nyní 34.) Fanoušci se mohli svobodně projevovat a podpořit svůj tým. Cenzura transparentů a vlajek neexistovala. Místo arogantní bezkrké „security“ tu bylo jen pár chlápků v umaštěných tričkách jako pořadatelé. Mohli jste jít na fotbal a vědět, že nebudete pokropen hasiči, zmlácen fízly a dokopán ochrankou. Muži se nechodili na fotbal „bavit“, ale vyhrávat. Brali fotbal jako věc cti. Ženy a děti mohli nechat doma a všichni byli spokojení. Anonymní lístek stál pětku a TV H@vna (ani jiná média) nekurvila fotbal.

Schválně se podívejte na tyto dvě videa, kde je rozdělena dvacetiminutová reportáž ČSTV ze šlágru kola – zápasu Boby Brno X Slovan Bratislava.

Kromě zuřivého televizního reportéra, hustých „dek“ některých hráčů a trenérů a prémiových outfitů fotbalových fans stojí za pozornost především:

  • Stadion, na kterém se hrálo (Lužánky) a jeho obří sektory na stání,
  • návštěva (na stejném stadionu o 4 roky později 44 000 fanoušků, což je oficiální rekord československé a později české ligy, který nebude již nikdy překonán),
  • presentace fans belasých hajlovačkou, ze které žádný z novinářů nesral atomové hřiby (druhá část hned na začátku),
  • okolnosti utkání – v době zápasu se jen o pár set metrů od stadionu jednalo ve vile Tugendhat o rozdělení federace
  • a v neposlední řadě také vložený rozhovor s mecenášem a bossem fotbalového klubu Boby Brno, místním „sametovým“ superpodnikatelem, Dr.(:)) Lubomírem „Bobym“ Hrstkou (na konci první části).

Lubomír Hrstka je naprosto ilustrativním příkladem prominentního podnikatele začátku devadesátých let a jeden z budovatelů mafiánského kapitalismu u nás.

 Takových se sice objevilo po provedení výměny politické a ekonomické moci v roce 89, zvané „sametová revoluce“ jako hub po dešti, ale Lubomír Hrstka by alespoň svými velkolepými plány strčil velkou část pražské galerky do kapsy. V moravské metropoli byl jasnou jedničkou. Boby, to mělo být město ve městě, stát ve státě. Stát s vlastními pravidly a vlastní kulturou.

Boby impérium, to mělo být Bobycentrum, síť hotelů, síť čerpacích stanic, průmyslové a zpracovatelské závody, monstrózní zábavní park, daleko větší než vídeňský Prátr. Centrum mafie pro východní Evropu. Sem by se sjížděli na „rokování“ nejev politické elity, ale i kolegové z Užgorodu, Zakarpat, Kyjeva, Kavkazu, Čečenska i dálného východu. Do Hrstkova potrfólia se samozřejmě kromě všeho výše zmíněného hodil i místní fotbalový klub – populární Zbrojovka Brno, která před vstupem Hrstkova kapitálu živořila v 2. lize.

Lubomír „Boby“ Hrstka byl nejznámější brněnský superpodnikatel z bolševických a estébáckých struktur. (Otec vysoký komunistický funkcionář). Původně hokejista Rudé hvězdy Brno, což byl sportovní oddíl komunistického Ministerstva vnitra. Naprostá většina jeho prvoligových hráčů sloužila v komunistické policii a StB.

Podnikat začal s firmou BOBY-GROUP, v roce 1993 se základním jměním 4,654 156 miliard Kč… I ve vedení svých polistopadových firem měl evidované spolupracovníky StB. Dále existuje důvodné podezření na jeho napojení na ruský státní organizovaný zločin.

Prostřednictvím JUDr. Karla Künhla a svých finančních možností měl značný vliv v politické straně Unie svobody i v její brněnské organizaci. Celé brněnské podsvětí bylo ovládáno nechvalně známou Luhaňskou brigádou, která měla své „sídlo“ právě v Bobycentru.

Jednalo se o jednu z nejnebezpečnějších zločineckých organizací, které působí na území České republiky. Hoši z téhle partičky tropili taková alotria jako vydírání, únosy, obchodování se zbraněmi, kuplířství, drogový obchod, nájemné vraždy a spoustu dalších.V roce 1999 byla po téměř pětiletém vyšetřování Luhaňská brigáda rozprášena policisty z ÚOOZ.

 V současné době jsou aktiva Lubomíra Hrstky rozprodána, nejrůznější investoři skoupili jeho majetek a banky, kterým nebyl schopen splácet úvěry, byly buď sanovány z peněz daňových poplatníků, zkrachovaly nebo do nich vstoupili mezinárodní investoři. Lubomír Hrstka je několikanásobně zkrachovalý miliardář tč. v base.

Fotbalu v Brně se chopili jiní – progresívnější a zřejmě i chytřejší máfos-podnikatelé než byl pan Hrstka. V současnosti již na trhu etablovaní zlatokopové, bývalí StBáci a bolševici, nyní manažeři západního střihu. Obdobně to platí u většiny (ne-li u všech) prvoligových klubů.


Napsat komentář so far
Napsat komentářZanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s%d bloggers like this: